تراریوم

تراریوم یک محفظه شفاف سربسته‌ای است که می‌توان در آن محموعه‌ای از گیاهان را در ابعاد مینیاتوری در آن پرورش داد. بگونه‌ای می‌توان آن را یک گلخانه مینیاتوری در خانه یا محل کار دانست. دو مدل تراریوم داریم: تراریوم با فضای بسته و باز؛ تفاوت این دو مدل هم در داشتن درپوش است.

نکته‌ای که باید درباره تراریوم بدانید سیستم ویژه گردش آب و هوا در آن است. بدین شکل که گیاهان و خاک در این مجموعه بخار آب تولید می‌کنند، این بخار روی جدار داخلی محفظه نشسته و دوباره به داخل خاک می‌چکد و توسط ریشه گیاهان موجود جذب می‌شود. می‌توان گفت این مجموعه دارای یک اکوسیستم داخلی است و در تأمین نیازهای خود کاملاً خودکفا است.

چرا بدنه محفظه شفاف است؟

از آنجایی که گیاهان برای فتوسنتز نیاز به نور خورشید دارند، جنس بدنه اصولاً شیشه‌ای است، زیرا باید شفاف باشد تا نور خورشید بصورت مستقیم به گیاهان داخل آن بتابد.

تراریوم

چه گیاهانی برای استفاده مناسب‌ترند؟

گیاهانی که رشد کندی دارند، جرو مناسب‌ترین گیاهان برای استفاده در تراریوم هستند. می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

  • بونسای
  • گیاهان هوازی: همانند تیلاندسیا (خزه‌ی اسپانیایی، فانکیانا، تینوفولیا و…)
  • سرخس‌ها: پرسیاوشان، لانه پرنده‌ای و..
  • ساکولنت‌ها: کاکتوس، کراسولا، هاورتیا و…
  • قاشقی
  • نخل‌های کوتوله

نکته مهمی که باید پس از انتخاب هرکدام از این گیاهان لحاظ کنید، این است که خاک مخصوص هرکدام را نیز از فروشنده درخواست کنید.

نکاتی به جهت مراقبت از تراریوم

چیزی که درمورد تراریوم بیشتر جلب توجه می‌کند، عدم نیاز این مجموعه به مراقبت‌های خاص است؛ اما باید نکاتی را درباره افزایش طول عمر تراریوم بدانید.

تراریوم فضای باز

آبیاری: همانند همه گیاهان، مجموعه گیاهان موجود در تراریوم نیز به آبیاری نیاز دارند، اما این مقدار خیلی کمتر از گیاهان آپارتمانی است. زیرا همانطور که گفته شد، بدلیل تبخیر و بازگردانی این بخار آب به گیاهان بخش زیادی از آب موردنیاز مجموعه تأمین می‌شود. تراریوم‌های بسته را بطور میانگین می‌بایست ماهانه یک بار آبیاری کرد. البته تعداد آب‌دهی به عوامل دیگری همچون نوع گیاهان موجود و شرایط محیطی محل نگهداری بستگی دارد. تراریوم‌های باز نیز بصورت میانگین هر سه تا شش هفته به آبیاری دارند.

نکته: به هیچ عنوان به گیاهان تراریوم بیش از حد آب ندهید، زیرا ریشه گیاهان شروع به فساد کرده و محفظه بوی بدی می‌گیرد.

نور: تراریوم‌ها بصورت مستقیم یا غیرمسقیم نور خورشید نیاز دارند. اگر شرایط نگهداری این مجموعه در مقابل نور مستقیم خورشید را ندارید، بهتر است نور مصنوعی هچون لامپ‌های فلوئورسنت و ال‌ای‌دی استفاده کنید. اگر تراریوم خود را مقابل نور مستقیم خورشید قرار می‌دهید، بهتر است درپوش محفظه را بردارید تا گرمای داخل محفظه خیلی بالا نرود.

برچسب‌ها

یک دیدگاه برای “تراریوم چیست؟”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه