یکی از مهمترین چالش‌هایی که خریداران و دوستداران گل و گیاه هنگام خرید گل رز با آن مواجه هستند، انتخاب رز هلندی و ایرانی است؛ خیلی از افراد تفاوت میان این دو مدل رز را نمی‌دانند و شاید بدلیل تفاوت قیمت بین این دو مدل، سعی در فروش یکی با قیمتی دیگری داشته باشند. ما در تیم فلوریاس قصد داریم در این مطلب به مهمترین تفاوت‌های بین رز هلندی و ایرانی بپردازیم. با ما همراه باشید.

اولین نکته‌ای که باید بدانید تعریف رز هلندی است؛ گل رز هلندی به نوعی از گل‌های رز اطلاق می‌شود که اصلاح نژاد شده و به همین دلیل دارای دوام بیشتر، ظاهری یک‌دست‌تر و اندازه‌ای درشت‌تر هستند. تفاوت‌های بارز رز هلندی و رز ایرانی در موارد زیر بیان شده‌اند:

ماندگاری گل رز

همانطور که گفته شد رز هلندی اصلاح نژاد شده تا بتواند مدت زمان بیشتر در شرایط محیطی مشابه دوام بیاورد؛ به همین دلیل یکی از تفاوت‌های این دو رز، دوام بیشتر رز هلندی نسبت به رز ایرانی است؛ رزهای هلندی ۳ تا ۵ روز در دمای خانه ماندگاری دارند، درحالیکه رز ایرانی نهایتاً ۳ روز می‌تواند در چنین شرایطی دوام بیاورد.

گل رز هلندی

اندازه گل رز

تفاوت در اندازه بین رزهای هلندی و ایرانی هم دیده می‌شود، بطوریکه می‌توان گفت رزهای هلندی بزرگ‌تر و درشت‌تر از رزهای ایرانی هستند. رز هلندی در حدود ۵ سانتی‌متر قطر دارد، ضمن اینکه ارتفاع ساقه آنها بین ۸۰ تا ۱۰۰ سانتی‌متر است؛ اما ساقه رزهای ایرانی غالباً ۵۰ الی ۶۰ سانتی‌متر است.

رنگ گل رز

یکی دیگر از ویژگی‌های مثبت رز هلندی نسبت به ایرانی تنوع رنگ بیشتر است؛ رز هلندی در رنگ‌های قرمز، زرد، سفید، شیری، یاسی، نارنجی، مشکی و… وجود دارد؛ درصورتی که رز ایرانی دارای تنوع رنگ کمتری است و بیشتر رنگ قرمز آن را می‌توانید در بازار مشاهده کنید.

رز هلندی هفت رنگ

جنس گلبرگ رز

گلبرگ‌های رز هلندی نسبت به رز ایرانی دارای ضخامت و مقاومت بیشتری هستند.

قیمت گل رز هنگامی که به گلفروشی‌ها و بازار گل مراجعه کنید، متوجه این موضوع خواهید شد که رز هلندی قیمتی ۴ الی ۵ برابری نسبت به رز ایرانی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن
مقایسه